Cytaty o rodzicach: 45 ciekawych cytatów

Cytaty, aforyzmy i sentencje o rodzicach

1. „Zaskakujące dla wszystkich jest to, że to rodzicielstwo Was wybiera, nie odwrotnie. To jest dar dla Was, więc zamiast wołać: «Mój Boże!», zmierzcie się z tym darem, bo wybór nie zależy tu od Was.” (Marisa de los Santos, autorka Love Walked In)


2. „Zostałam rodzicem tak, jak większość – nic nie widziałam i starałam się wszystkiego nauczyć.” (Mayim Bialik, aktorka i neurolog)


3. „Każdy powinien mieć dzieci. Są największą radością na świecie. Ale są to także terroryści. Uświadomisz to sobie, kiedy tylko się urodzą i będą chciały Cię złamać torturą pozbawiania snu.” (Ray Romano, aktor i komik)


4. „Piękno macierzyństwa nie tkwi w odświętnych i radosnych fotografiach, które tak chętnie pokazujemy światu. Jego piękno to pogmatwane życie, grymasy i napady złości; momenty, kiedy musisz zacisnąć zęby, by wytrzymać albo kiedy chce Ci się krzyczeć, bo nie ma nikogo, kto mógłby pomóc.” (Robyn Passante, bloger)


5. „Zachęcaj i wspieraj swoje dzieci, ponieważ to, jak będą żyć, zależy od tego, jak bardzo nie wierzysz.” (Lady Bird Johnson, była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych)


6. „Jestem wdzięczna Bogu za to, że mam dwoje cudownych, zdrowych dzieci, które sprawiają, że jeszcze nie zwariowałam, pewnie stąpam po ziemi, a woda sodowa nie uderzyła mi do głowy.” (Reese Witherspoon, aktorka)


7. „Rodzicielstwo bez poczucia humoru jest jak bycie księgowym bez znajomości matematyki.” (Amber Dusick, bloger)


8. „Rodzicielstwo nie jest dla maminsynków. Musisz poświecić się i dorosnąć.” (Jillian Michaels, trenerka osobista i prezenterka telewizyjna)


9. „Ciąża i macierzyństwo to najpiękniejsze i najbardziej odmieniające życie zdarzenia, jakich doświadczyłam.” (Elisabeth Hasselbeck, osobowość telewizyjna)


10. „Narodziny dziecka wrzaskiem i kopaniem wyrwało mnie ze świata samouwielbienia.” (Paul Reiser, komik)8 Ways to Strengthen a Parent-Child Relationship | Family Services

11. „Kiedy ci, którzy Cię otaczają, mają na ciebie dobry wpływ, nie sądzę, by było ważne, czy masz oboje rodziców.” (Elizabeth Wurzel, autorka Prozac Nation)


12. „Za każdym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic, który uwierzył w nie pierwszy.” (Matthew Jacobson, bloger)


13. „Odpowiednie słowa matek i ojców są jak włączniki światła – wypowiedziane we właściwym momencie życia dziecka, spowodują rozświetlenie całej galerii możliwości.” (Gary Smalley, terapeuta rodzinny)


14. „Sposób, w jaki rozmawiamy z naszymi dziećmi, staje się ich wewnętrznym głosem.” (Peggy O’Mara, blogerka)


15. „Macierzyństwo całkowicie mnie zmieniło. Nie miałam chyba bardziej upokarzającego doświadczenia. Dzięki niemu dowiadujesz się, jak mało wiesz o kwestiach, w które do tej pory wierzyłaś, a także tego, że jeśli nie umiesz się z nimi zmierzyć wychowując dziecko, trzeba zapomnieć o macierzyństwie”. (Diane Keton, aktorka)


16. „Twoje dzieci nauczą Cię wielu rzeczy, choćby tego, jak bardzo trzeba być cierpliwym”. (Franklin P. Adams, publicysta)


17. „Ojciec musi okazywać partnerce ogromny szacunek, traktować ją przyjaźnie i z uśmiechem. Wtedy dzieci zrozumieją, że ich rodzice są fajni, seksowni, świetnie się razem czują i są najlepszymi przyjaciółmi. To da im świetny przykład, jak same mają traktować swoją mamę”. (Tim Allen, aktor)


18. „Macierzyństwo wspaniale zweryfikowało moje spojrzenie na innych. Jako matka zaczęłam żałować każdego skrzywdzonego, molestowanego, głodnego i zaniedbanego dzieckiem”. (Annie Lennox, piosenkarka)


19. „O tym, czy ktoś może być matką, nie decyduje biologia”. (Oprah Winfrey, prezenterka telewizyjna, aktorka, filantropka)


20. „Ludzie oczekują, że zmienisz się, gdy zostaniesz matką. I rzeczywiście, kiedy pojawiła się Violet, moje priorytety się zmieniły. Jest dla mnie najważniejsza, jest najlepszym, co mnie w życiu spotkało, ale mimo to nadal wiem, czym jest dobra zabawa. Pozostałam sobą, choć to może kłócić się z tym, że jestem matką”. (Imelda May, piosenkarka)

21. „Regułą bycia rodzicem jest to, że nie ma reguł. Dlatego jest to takie trudne”. (Ewan McGregor, aktor)


22. „Nieważne, ile przeczytałeś książek i jak dobrą masz intuicję – i tak ze sto razy nawalisz. Nie da się prawidłowo wychowywać (dzieci)”. (Alan Arkin, aktor)


23. „Nie wiem, co jest gorsze w rodzicielstwie: wczesne wstawanie czy udawanie, że kontrolujesz sytuację”. (Jim Gaffigan, aktor, komik)


24. „Lekarze powiedzieli, że już nigdy nie będę mogła chodzić. Moja mama twierdziła jednak, że bębę. I to jej uwierzyłam”. (Wilma Rudolpf, lekkoatletka)


25. „Bycie matką daje mnóstwo boskich chwil, ale nie są one po to, byś została świętą, lecz po to, by dobrze wychować dzieci. Pamiętaj więc, że pod trapezem zawsze musi być siatka bezpieczeństwa”. (Tina Fey, aktorka, komik)


26. „Ufaj sobie. Wiesz więcej niż myślisz”. (Banjamin Spock, pediatra)


27. „Najgorszym rodzicem byłem wtedy, gdy chciałem tym zrobić wrażenie na zupełnie obcych ludziach, których pewnie więcej nie zobaczę”. (Janel Mills, bloger)


28. „Bycie matką uczy Cię pokonywać lęki, których nie zaznałaś, pokazując Twoje mocne strony, o których nie miałaś pojęcia”. (Linda Wooten, pisarka)


29. „Najlepszą radą, jakiej udzieliła mi mama, było, żeby nigdy się nie poddawać. Według niej, kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się inne i w związku z tym zawsze trzeba iść naprzód”. (Melissa Rivers, prezenterka telewizyjna, aktorka)


30. „Dzięki byciu matką mogłam być większą profesjonalistką, ponieważ codzienne powroty do domu, do moich dziewczynek, przypominały mi, co jest moją powinnością. A to z kolei czyniło mnie lepszą matką, ponieważ mogłam spełniać moje marzenia dla córek”. (Michelle Obama, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych)


31. „Dla siebie stałam się rodzicem mojej matki”. (Maya Angelou, poetka)


32. „Jeśli przyjąć, że Lennon  miał rację, mówiąc, iż życie mija, podczas gdy snujesz plany na przyszłość, rodzicielstwo będzie mijać podczas nieustannego bałaganu, w którym nie możesz znaleźć swojego ręcznika, gąbki ani wewnętrznego głosu”. (Kelly Corrigan, autorka Lift)

Global Day of Parents 2020: Wishes, WhatsApp messages to mark this special  occasion

33. „Jeśli wychowujesz dzieci, nie sądzę, żeby coś jeszcze miało znaczenie”. (Jackie Kennedy, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych)


34. „Posiadanie dzieci – obowiązek wychowania dobrych, życzliwych, etycznych i odpowiedzialnych ludzi – to największe wyzwanie dla każdego. A przy każdym ryzyku konieczny jest akt wiary i pomoc, oraz wskazówki wielu życzliwych ludzi. Każdego dnia dziękuję Bogu za to, że jestem rodzicem”. (Maria Shriver, dziennikarka)


35. „Żeby wychować dziecko, potrzebna jest czasem pomoc sąsiadów… Ale są chwile, kiedy sąsiedztwo powinno siedzieć cicho i zająć się swoimi sprawami”. (Susan McLean, blogerka)


36. „Najlepszy jesteś wtedy, gdy jesteś wzorem”. (Drew Barrymore, aktorka)


37. „Ktoś powiedział, że w sercu znajdują się takie miejsca, o których nie wiesz, że są, dopóki nie pokochasz dziecka”. (Anne Lamott, autorka poradnika Dziennik pierwszego roku mojego syna)


38. „Nie zawsze da się przygotować przyszłość dla naszej młodzieży, ale da się przygotować młodzież do tej przyszłości”. (Franklin D. Roosevelt, 32. prezydent Stanów Zjednoczonych)


39. „Rodzicielstwo… Trzeba przewodzić kolejnemu pokoleniu, wybaczając poprzedniemu”. (Peter Krause, aktor)


40. „Patrzyłam na wychowanie dzieci nie tylko jak na dzieło miłości i obowiązku, ale także jak na powinność tak niezwykle zajmującą i wymagającą, jak każdy inny prestiżowy zawód, który wymagał tego, co we mnie najlepsze”. (Rose Kennedy, społeczniczka i filantrop)


41. „Nie poznasz ludzkiej natury, dopóki nie zrozumiesz, dlaczego dzieci zawsze machają z karuzeli do swoich rodziców, a rodzice zawsze wtedy machają do nich”. (William D. Tammeus)


42. „Świat za sto lat nie będzie inny z powodu stanu mojego konta, domu, w którym mieszkałem ani samochodu, którym jeździłem, ale może zmienić go fakt, że byłem kimś ważnym w życiu dziecka”. (Leśne Witcraft)


43. „Osoby, które ingerują w życie dzieci, powinny mieć świadomość, że ich wpływ na jedno może odbijać się na wielu innych przez tysiąc lat”. (autor nieznany)


44. „Ilekroć trzymałam w ramionach noworodka, zdawałam sobie sprawę, że wszystko, co zrobiłam i co mu powiedziałam, wpłynie nie tylko na niego, ale na każdego, kto stanie na jego drodze, i to nie przez jeden dzień, miesiąc czy rok, ale przez całą wieczność. To trudna, ale i ekscytująca myśl dla matki”. (Rose Kennedy)


45. „Martwimy się, kim nasze dziecko będzie jutro, ale zapominamy, że ono jest kimś już dziś”. (Stacia Tauscher, artystka)

Przeczytaj również nasze inne cytaty

Leave a Comment