Cytaty, sentencje i aforyzmy o chemii

Cytaty, sentencje i aforyzmy o chemii

Pytają mnie: dlaczego jesteś chemikiem i piszesz. Odpowiadam: piszę, bo jestem chemikiem
(Primo Levi)


Dobry chemik jest dwadzieścia razy bardziej przydatny niż jakikolwiek poeta.
(Iwan Turgieniew)


Pewnego dnia okaże się, że wszystko zależy od połączenia sił, z którymi cząsteczki materii oddziałują na siebie; i że wszystkie zjawiska natury wywodzą się z tych sił.
(Ruggero Boscovich)


Wiemy wszystko o górnikach, złodziejach, życiowych chłopcach, prostytutkach, ale niewiele wiemy o chemikach: nikt nigdy nie jest zatrudniony. Jednak sztuka chemika zawiera idee i bodźce, które zasługują na poznanie … Kusi mnie, żeby opowiadać historie o moim zawodzie
(Primo Levi)


Jeśli wykluczymy niezwykłe i indywidualne chwile, jakie może nam dać los, kochanie własnej pracy (co niestety jest przywilejem nielicznych) jest najlepszym konkretnym przybliżeniem szczęścia na ziemi. Ale to prawda, o której niewielu wie.
(Primo Levi)


Prawie wszystkie aspekty życia są regulowane na poziomie molekularnym, więc bez jasnego zrozumienia cząsteczek możemy mieć tylko bardzo krótkie zrozumienie życia.
(Francis Crick)


Niesamowite odkrycia chemiczne silnie wyrażają magię natury.
(Johann Wolfgang Goethe)


Spotkanie dwóch osobowości jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli zachodzi reakcja, obie ulegają przemianie.
(Carl Gustav Jung)


Przeciwieństwa generalnie tworzą bardziej intensywną chemię. Jest więcej szans na pokaz sztucznych ogni między różnymi ludźmi niż między podobnymi ludźmi.
(Sonam Kapoor)


Czas to chemia wszechświata.
(Khalid Masood)

What Chemistry Is and What Chemists Do

W zasadzie chemik wierzy w istnienie nowej substancji dopiero po obejrzeniu jej, dotknięciu, zważeniu i przeanalizowaniu, potraktowaniu kwasami, zamknięciu w pojemniku i określeniu jej „masy atomowej”.
(Maria Curie)


Cała chemia teoretyczna jest w rzeczywistości fizyczna i wszyscy chemicy teoretyczni o tym wiedzą.
(Richard P. Feynman)


Czyste i uporządkowane laboratorium wskazuje na leniwego chemika.
(Jöns Jacob Berzelius)


Wszystko, czym jednostka jest, na dobre lub na złe, polega na tym, że otrzymała pewne cząsteczki od swoich rodziców i uległa wpływom zewnętrznym. Nasze nagrody lub kary zawsze pochodzą z chemii i losu.
(Jean Rostand)


Dlaczego, na przykład, grupa prostych i stabilnych związków węgla, wodoru, tlenu i azotu miałaby walczyć przez miliardy lat, by zorganizować się, powiedzmy, w profesorze chemii? Co ich napędzało?
(Robert M. Pirsig)


Chemia jest technicznie… chemia to nauka o substancjach, ale wolę postrzegać ją jako badanie zmian. Na przykład pomyśl o tym: elektrony zmieniają swoje poziomy energii; cząsteczki … cząsteczki zmieniają swoje wiązania; elementy… łączą się i zamieniają w związki. Cóż, to … to jest życie, prawda? To znaczy, to jest po prostu… to jest stała, to jest cykl: tworzenie i rozpad, potem znowu tworzenie, potem znowu rozpuszczanie, to wzrost, potem rozkład, potem transformacja! I to naprawdę fascynujące!
(Z filmu Breaking Bad)


Miłość jest fizyczna, małżeństwo jest substancją chemiczną.
(Syn Alexandre Dumas)


Małżeństwo to eksperyment chemiczny, w którym dwa nieszkodliwe ciała mogą, łącząc się, dać początek truciźnie.
(Édouard Pailleron)


Jeśli umrze, to biologia, jeśli pęknie, to chemia, jeśli nie działa, to jest fizyka.
(John Wilkes)


Zaczynamy słyszeć, że pierwsza wojna światowa była wojną chemików, druga fizyków, a trzecia (broń Boże!) matematyków.
(Reuben Hersh)


Przeczytaj również nasze inne cytaty

Leave a Comment