Cytaty, sentencje i aforyzmy o zwierzętach

Cytaty, sentencje i aforyzmy o zwierzętach

Wielkość i postęp moralny narodu można ocenić na podstawie sposobu, w jaki traktuje on zwierzęta.
(Mahatma Gandhi)


Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.
(Immanuel Kant)

Tylko z powodu nadmiaru śmiesznej próżności ludzie przypisują sobie duszę innego gatunku niż zwierzę.
(Voltaire)

Spójrz swojemu psu w oczy i spróbuj ponownie powiedzieć, że zwierzęta nie mają duszy.
(Wiktor Hugo)

Kochaj zwierzęta: Bóg dał im podstawy myślenia i niezakłóconą radość. Nie denerwujcie się nimi, nie krzywdźcie ich, nie pozbawiajcie ich radości, nie sprzeciwiajcie się boskiej myśli. Człowieku, nie chełp się wyższością nad zwierzętami: są one bez grzechu, podczas gdy ty całą swoją wielkością kalasz ziemię swoim wyglądem na niej i zostawiasz za sobą zgniły ślad; niestety dotyczy to prawie wszystkich z nas.
(Fiodor Dostojewski)

Człowiek nie wie więcej niż inne zwierzęta; wie mniej. One wiedzą, co powinne wiedzieć. My nie.
(Fernando Pessoa)

Same zwierzęta są tak cudownie leniwe: szalony głód pracy współczesnego człowieka jest zupełnie obcy zwierzęciu, któremu brakuje nawet czasu na rozwinięcie prawdziwej kultury. Nawet pszczoły i mrówki, te personifikacje pracowitości, spędzają większość dnia pogrążone w bezczynności.
(Konrad Lorenz)

Oczy zwierzęcia mają moc mówienia wspaniałym językiem.
(Martin Buber)

Miłość do zwierząt jest ściśle związana z dobrocią charakteru i można śmiało powiedzieć, że ci, którzy są okrutni wobec zwierząt, nie mogą być dobrymi ludźmi.
(Arthur Schopenhauer)

Wszystkie zwierzęta nie ufają człowiekowi i nie są całkowicie w błędzie, ale gdy są przekonane, że nie chce go skrzywdzić, ich zaufanie staje się tak wielkie, że trzeba być kimś więcej niż barbarzyńcą, aby go wykorzystać.
(Jean-Jacques Rousseau)

Dopóki człowiek nadal niszczy niższe żyjące istoty, nigdy nie zazna ani zdrowia, ani pokoju. Dopóki zabijają zwierzęta, ludzie będą się nawzajem zabijać. Ponieważ ci, którzy sieją zbrodnię i ból, nie mogą zbierać radości i miłości.
(Pitagoras)

Wszystko jest połączone. To, co dzieje się teraz ze zwierzętami, później stanie się z ludźmi.
(Indira Gandhi)

Czy chcesz być podobny do natury bogów? Bądźcie miłosierni dla zwierząt – słodkie miłosierdzie jest prawdziwym znakiem szlachetności.
(William Szekspir)

Człowiek jest jedynym stworzeniem, które konsumuje bez produkcji. Nie daje mleka, nie znosi jaj, jest za słaby, żeby ciągnąć pług, nie potrafi biec na tyle szybko, żeby złapać króliki. A jednak jest królem wszystkich zwierząt.
(George Orwell)

Zwierzęta są bardziej niebezpieczne, gdy budzą się w człowieku.
(Brana Crneevic)

Czy rozpoznajesz podmiot w zwierzęciu, a nie przedmiot? Dlatego bądź konsekwentny, nie pytaj „co” jemy dzisiaj, ale „kogo” jemy dzisiaj.
(Charlotte Probst)

Miarą naszej miłości do zwierząt są ofiary, które jesteśmy gotowi dla nich złożyć.
(Konrad Lorenz)

Współczucie i empatia dla najmniejszych zwierząt to jedna z najszlachetniejszych cnót, jakie człowiek może otrzymać w prezencie.
(Karol Darwin)

Znaczenie zwierząt dla człowieka, zwłaszcza w początkach cywilizacji, w pełni uzasadnia kult religijny, którego są przedmiotem. Zwierzęta były niezbędnymi istotami dla człowieka; od nich zależało jego ludzkie istnienie.
(Ludwig Feuerbach)

Zwierzęta pomagają nam ponownie nawiązać bezpośredni kontakt z mądrymi realiami natury, utraconymi dla cywilizowanego człowieka.
(Konrad Lorenz)

Czego oczekujemy od religii, jeśli nie mamy współczucia dla zwierząt.
(Richard Wagner)

Nadejdzie czas, kiedy człowiek nie będzie już musiał zabijać, aby jeść, a nawet zabicie jednego zwierzęcia będzie uważane za poważne przestępstwo.
(Leonardo da Vinci)

Przeczytaj również nasze inne cytaty

Leave a Comment